Przygotował Monter
OZE to te, jakich wykorzystywanie nie wiąże się z ich długim brakiem, ponieważ odnawiają się w stosunkowo szybkim tempie. To żłoża natury, które pomimo nieprzerwalnego zużywania powstają
\tworzą się na nowo, ponieważ cykle ich odtwarzania trwają krótko i wciąż istnieją okoliczności, aby zachodziły one w przyrodzie.
Do grupy OZE wliczamy m.in.: promieniowanie słoneczne, wiatry, deszcze, ruchy wód, geotermię oraz biomasę.
Promieniowanie słoneczne jest najbardziej popularnym źródłem energii odnawialnej. jeszcze niedawno eksploatacja energii słonecznej było mało opłacalne, ponieważ koszt budowy takiej instalacji był bardzo wysoki. Za sprawą upowszechnienia układu dofinansowania wykorzystanie energii słoneczniej jest z dnia na dzień popularniejsze. Układy grzejne oparte są o solary służące do grzania wody oraz fotowoltaniczne wykorzystujące energię słoneczną do wytwarzania prądu. Najnowocześniejsze układy OZE mogą korzystać nie jedynie z maksymalnego nasłonecznienia, lecz także z promieniowania rozproszonego. Z tego względu panele fotowoltaniczne wytwarzają prąd choćby w zachmurzone dni i podczas deszczu. Wpływa to na większą zyskowność układów grzewczych.
Na naszym rynku coraz większą popularność zyskują również elektrownie wiatrowe i pompy ciepła. Polska ma bardzo korzystne warunki do wykorzystania energii wiatru oraz ciepłych wód podziemnych. Siła wiatru przy pomocy turbin wiatrowych przekształcana jest w prąd i pożytkowana do zasilania budynków. Ciepło ziemi można wykorzystywać do produkcji energii użytkowej, czyli prądu i ciepła.
W kwestii instalacji grzejnych w domach budynkach do ogrzewania pojedynczego budynku można spożytkować energię wód podziemnych z wykorzystaniem pomp ciepła. Mogą być one zastosowane do klimatyzacji i ogrzewania wnętrza.